Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ile można dostać za złomowanie auta?
Oddanie samochodu do złomowania jest nieuchronnym losem każdego kierowcy. Najlepiej dokonać tego w stacji demontażu pojazdów, gdzie można legalnie zezłomować pojazd, a także uzyskać odpowiednie zaświadczenia zwrotne. Za zezłomowanie samochodu dawni właściciele mogą otrzymać określoną liczbę pieniędzy. Jaka to jest najczęściej suma?
Jak legalnie zezłomować samochód?
Złomowanie aut w stacji demontażu pojazdów jest legalnym sposobem na pozbycie się samochodu powypadkowego, uszkodzonego, skorodowanego lub niechcianego. Nie warto zostawiać zepsutego pojazdu w garażu lub posesji, ponieważ wciąż należy opłacać za niego ubezpieczenie OC. Porzucenie auta natomiast grozi karami do kilkunastu tysięcy złotych. Rozbieranie auta na własną rękę również jest niezgodne z prawem.
Przeczytaj również: Co można oddać na auto złom?
Prawdziwa i legalna stacja demontażu pojazdów posiada odpowiednie uprawnienia i pozwolenia, nadane przez wojewodę. Tylko w takim miejscu można nabyć właściwe zaświadczenie, umożliwiające wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie.
Przeczytaj również: Co się dzieje z nieużytymi płynami i olejami w trakcie złomowania samochodów?
Przykładem stacji demontażu pojazdów o odpowiednich certyfikatach i pozwoleniach, jest firma Auto-Kasacja TEDIPOL. Można tu dokonać złomowania pojazdów w każdym stanie – zarówno tych powypadkowych i zepsutych, jak i niechcianych. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się również sprzedażą części samochodowych.
Przeczytaj również: Złomowanie auta krok po kroku
Ile można zyskać na złomowaniu auta?
Złomowanie pojazdów jest stosunkowo opłacalne, ponieważ nie wiąże się z dodatkowymi opłatami podatkowymi. Najważniejsza rzecz to spełnienie odpowiednich kryteriów. Przede wszystkim samochody przyjmowane do stacji demontażu pojazdów muszą być kompletne (ich waga ma wynosić minimum 90% masy odznaczonej w dowodzie rejestracyjnym). Wtedy dawny właściciel za kasację auta otrzymuje kilkaset złotych (w zależności od województwa).
W przypadku braku jakichś części w pojeździe pojawia się konieczność drobnej opłaty za każdy brakujący kilogram.
Jakie dokumenty są potrzebne do kasacji auta?
Aby auto zostało przyjęte do stacji demontażu pojazdów, potrzebne jest również dostarczenie odpowiednich dokumentów. Należą do nich dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne. Dopiero wtedy można otrzymać zaświadczenie o kasacji (jest stuprocentowo darmowe).
Kiedy opłaca się złomować samochód?
Jeżeli samochód zostanie oddany do utylizacji, można otrzymać od ubezpieczyciela pieniądze za niewykorzystaną polisę. Do stacji demontażu pojazdów powinno się też oddawać auta powypadkowe, trudne do sprzedaży lub uszkodzone (gdy naprawa przewyższa wartość samochodu).
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana