Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Ile kosztuje i na czym polega ubezpieczenie samochodu?
Bezpieczną jazdę na drodze zapewnia ubezpieczenie pojazdu. Stanowi ochronę i rekompensatę finansową w przypadku awarii czy wypadku. Jakie wyróżnia się rodzaje ubezpieczeń i które są wymagane, a które dodatkowe? OC, AC a może NNW? Jaki jest koszt polisy ubezpieczeniowej? Jaką pomoc dokładnie obejmuje? Jakie czynniki wpływają na wysokość ceny? Sprawdzamy!
Jakie są rodzaje ubezpieczeń?
Ubezpieczenie samochodu może być obowiązkowe i dobrowolne. Dzieli się na:
- Ubezpieczenie OC – obowiązkowa polisa, która musi być wykupiona od razu po zakupie przez właściciela pojazdu. Pokrywa koszty wypadku spowodowane przez osobę ubezpieczoną. Warunki są regulowane przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Brak polisy oznacza finansową karę. Brak OC samochodu więcej niż przez 2 tygodnie to koszt około 3 tysięcy złotych
- AC (autocasco) – pozwala na ochronę kierowcy. Pokrywa koszty naprawy samochodu będące skutkiem wypadku lub kolizji. Obejmuje także pomoc w przypadku kradzieży samochodu. Zakres ochrony wpływa na cenę
- NNW – dobrowolne ubezpieczenie auta, które odpowiada za zabezpieczenie w przypadku odbicia się na zdrowiu czy śmierci w sytuacji wypadku. Obejmuje także takie zdarzenia jak wysiadanie i wsiadanie, załadunek i wyładunek czy postój. Także naprawę i garażowanie oraz upadek, wybuch czy pożar auta. Ubezpieczenie może obejmować tylko kierowcę lub również pasażerów. Z kolei Assistance jest dodatkowe. Stanowi uzupełnienie polisy AC lub OC. W konsekwencji zapewniona zostaje ochrona przez 24 godziny. Stanowi przy tym pomoc w przypadku awarii auta. Ochrona może także obejmować podróże za granicę. Dotyczy to na przykład odholowania pojazdu do warsztatu samochodowego.
Dodatkowe ubezpieczenia
Dodatkowym ubezpieczeniem może być typu assistance. Tradycyjny pakiet jest często zawarty w standardowym. Dobrze jest jednak wybrać jego rozszerzenie. Jest to duże ułatwienie w przypadku awarii czy wypadku na drodze – pokrywa koszty dojazdu lawety czy mechanika – a także umożliwia uzyskanie zastępczego auta. Dzieje się tak w przypadku kradzieży, awarii lub wypadku. Stanowi także pomoc w podróży czy organizację oraz opłacenie noclegu. Wreszcie w jego ramach możliwe jest skorzystanie z opieki medycznej oraz prawnej. Warto o tym pomyśleć, szczególnie że dopłata nie jest duża. Dodatkowo można ubezpieczyć opony. Wówczas pokryty jest koszt dojazdu mechanika i wymiany koła, a także odholowania. Ubezpieczenie może także obejmować samochód zastępczy na 5 dni od wypadku bądź na czas trwania naprawy. Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu w Europie, co zapewnia bezpieczne podróżowanie za granicą.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?
Ile kosztuje ubezpieczenie auta?
Ubezpieczenie auta zależy od usługodawcy. Zazwyczaj sprowadza się do podania podstawowych danych dotyczących auta czy kierowcy. Obejmuje także wybranie pakietu ubezpieczeniowego z ewentualnymi dodatkowymi opcjami. Następnie wpisuje się dane do polisy i dokonuje zakupu na przykład w Internecie. Skorzystać można z kalkulatorów liczących wysokość składki. Zwykle koszt wynosi od 300 złotych do ponad 1000. Na wysokość ceny nierzadko wpływają dane dotyczące właściciela auta, miejsce zamieszkania oraz właściwości pojazdu. Wszystko zależy od modelu, marki czy roku produkcji, a także pojemności silnika. Jeśli jesteś młodym kierowcą, to cenę może podwyższyć tuning pojazdu. W przypadku dodatkowych ubezpieczeń nie warto się sugerować ceną, ale zakresem zabezpieczenia.
Przeczytaj również: Dlaczego ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym?
Przeczytaj również: Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC samochodu?
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana