Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Holowanie czy laweta? Kiedy można holować samochód?
Nieprzewidziane sytuacje na drodze często kończą się unieruchomieniem samochodu. Najczęściej ma to miejsce na skutek awarii lub kolizji. Obie te sytuacje wykluczają dalsze poruszanie się autem i zmuszają kierowców do podjęcia decyzji, w jaki sposób usunąć pojazd. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej. Specjaliści z tych firm podejmą się holowania samochodu lub zabiorą auto, wykorzystując specjalistyczne lawety. Warto się dowiedzieć, kiedy możliwe jest holowanie pojazdu.
Prawo drogowe dokładnie precyzuje, w jaki sposób należy holować samochód. Specjaliści od ruchu drogowego i policjanci zwracają uwagą na zachowanie podczas holowania szczególnej ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest wezwanie lawety?
Dopuszczalna prędkość podczas holowania
Kodeks drogowy dopuszcza możliwość holowania jednego pojazdu przez drugi, pod warunkiem spełnienia kilku zasad i ograniczeń. Podstawowe z nich dotyczą prędkości pojazdów. W terenie zbudowanym nie może być ona wyższa niż 30 km/h. Prędkość podczas holowania poza terenem zabudowanym wynosi maksimum 60 km/h.
Przeczytaj również: Jak znaleźć tanią lawetę? Poradnik dla kierowców
„Holowanie samochodu jest czynnością wymagającą dużego doświadczenia i sporych umiejętności, dlatego warto ją powierzyć specjalistycznym firmom. Nasz pomoc drogowa – wyjaśnia pracownik firmy Autoholowanie – znakomicie poradzi sobie z nieprzewidzianymi trudnościami. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, a nasi pracownicy są doskonale wyszkoleni i pracują, przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa”.
Oświetlenie i oznakowania gwarancją bezpieczeństwa
Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany przy słabej widoczności światła pozycyjne. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, musi zostać oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Przeczytaj również: Jak przygotować auto do holowania?
Hol sztywny, a linka holownicza
Holowanie auta można przeprowadzić za pomocą linki holowniczej lub holu sztywnego. Przy połączeniu giętkim odległość między pojazdami musi wynosić od 4 do 6 metrów. Przy połączeniu sztywnym maksymalnie 3 metry. Podczas łączenia pojazdów należy zwrócić szczególną uwagę na jakość połączenia, tak by wykluczyć możliwość odczepienia się auta podczas holowania.
Ograniczenia dotyczące holowania
Istnieje kilka ograniczeń w holowaniu pojazdów za pomocą linek holowniczych i sztywnych holi. Zabronione jest holowanie samochodu z niesprawnym układem kierowniczym lub zawieszenia oraz samochodów uszkodzonych w wypadkach drogowych i z niespranymi hamulcami. Nie dopuszczalne jest holowanie samochodów z niesprawnościami, które wpływałyby negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, które przewiezie pojazd na lawecie.
Zabronione jest holowanie:
- pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia;
- pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony;
- więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego;
- pojazdem z przyczepą lub naczepą;
- na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Przepisy i zasady holowania pojazdów są precyzyjne. Nie zmienia to faktu, że jest to czynność trudna i stresująca dla większości kierowców. Należy więc zachować szczególną ostrożność i uruchomić wyobraźnię. Najlepiej jednak skorzystać z usług fachowców, którzy podejmą się bezpiecznego holowania lub przewozu uszkodzonego pojazdu specjalistycznymi lawetami.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana