Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Głębokość wbicia ścianki szczelnej
Ścianki szczelne to konstrukcje, które wykorzystuje się na budowie między innymi po to, aby zabezpieczyć wykopy przed osunięciem się gruntu oraz przed dostępem wód gruntowych. Żeby jednak dobrze spełniały one swoją rolę, muszą być umieszczone na odpowiedniej głębokości, nie jest ona jednak uniwersalna dla wszystkich przypadków. Jak ją zatem obliczyć? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co warunkuje głębokość wbicia ścianki?
Głębokość wbicia ścianki szczelnej to ważna kwestia, od której zależy między innymi stabilność konstrukcji oraz prawidłowe spełnianie przez nią wyznaczonych funkcji. Co zatem wpływa na jej wartość? Jest to na przykład rodzaj podłoża, które znajduje się jeszcze niżej niż dno wykopu. Duże znaczenie ma również poziom wód gruntowych. Wartość ta zależy także oczywiście od głębokości samego wykopu. Kolejnym czynnikiem są obciążenia, które oddziałują na ściankę szczelną, a są związane one między innymi z warunkami gruntowo-wodnymi oraz z odległością od fundamentów.
Ścianki szczelne podparte i niepodparte
Jedną z kategorii, według której można podzielić ścianki szczelne jest to, czy są one podparte czy nie. Jeśli nie mają żadnych dodatkowych umocnień, to znaczy, że są na tyle głęboko wbite w grunt, że ich stabilność jest wystarczająco duża.
Ścianki mogą być podparte jednokrotnie lub wielokrotnie. Dodatkowe wzmocnienia stosuje się w przypadku, gdy konstrukcja jest narażona na duże obciążenia – wyjaśnia pracownik firmy PRI Żyrardów. Podparcia wykonuje się na przykład za pomocą kotew lub rozpór. Projektowanie ścianek szczelnych tego typu wymaga umiejętności oraz doświadczenia, tak aby konstrukcja była stabilna i bezpieczna.
Zabezpieczanie wykopów metodą wibracyjną
Jednym ze sposób na instalowanie ścianek szczelnych w gruncie jest metoda wibracyjna. Sprawdza się ona szczególnie w przypadkach głębokich wykopów. Prace przeprowadza się z użyciem wibromłota, a wykorzystuje się w nich ścianki szczelne stalowe. Użycie produktów z tego materiału jest najpowszechniejszym rozwiązaniem, bo przynosi ono wiele korzyści. Stal jest trwała i odporna na uszkodzenia. Ścianki szczelne z niej wykonane można stosować w przypadku różnych rodzajów gruntu, a ich montaż i demontaż nie jest trudny, dlatego stosuje się je zarówno jako elementy stałe, jak i jako konstrukcje tymczasowe. Długość produktu zależy między innymi od tego, na jaką głębokość będzie trzeba ją wbić w wykop, dlatego też poprawne obliczenia są bardzo ważne. Podczas ich wykonywania trzeba wziąć pod uwagę wymienione wcześniej czynniki. W ten sposób konstrukcja w postaci ścianek szczelnych będzie stabilna, zapewni bezpieczeństwo i ułatwi przeprowadzenie budowy.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana