Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Garaż bez pozwolenia – czyli jaki?
Nie każda budowa wymaga zezwolenia – w przypadku niektórych wystarczy samo zgłoszenie faktu do odpowiedniego urzędu (starostwa). Dotyczy to przede wszystkim niewielkich obiektów o charakterze gospodarczym, jak altanka, domek na drzewie czy szopa na narzędzia. Tymczasem potrzebny jest garaż. Jak zbudować garaż bez pozwolenia? Sprawdźcie!
W 2015 roku przepisy Prawa budowlanego zostały złagodzone: od tego momentu właściciele działek chcący wybudować pomieszczenie gospodarcze muszą jedynie zgłosić fakt chęci rozpoczęcia prac nad obiektem o powierzchni do 35m2 (art. 29 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego) nie później, niż na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Do takich pomieszczeń może również należeć garaż, bo przepisy nie precyzują do końca definicji garażu: jest to budynek do postoju pojazdu o ścianach z miejscem do instalacji stolarki otworowej oraz konstrukcją dachu. Garaż bez pozwolenia może mieć powierzchnię do 35m2, liczy się ją jednak po powierzchni zewnętrznej ścian.
Garaż na zgłoszenie – warunki
Żeby postawić garaż na zgłoszenie i nie musieć potem starać się o legalizację samowoli budowlanej, należy spełnić kilka warunków:
- budowlę wznieść przynajmniej 3 metry od granicy działki, jeżeli jest ona zwrócona do granicy ścianą bez otworów lub minimum 4 metry od granicy posiadłości, jeśli od jej strony znajduje się ściana z otworem drzwiowym lub okiennym,
- można wznieść budowlę w odległości 1,5 m od granicy działki, jeżeli pozwoli na to MPZP, granice działki na szerokość nie przekraczają 16 m lub gdy długość naniesienia względem długości działki nie przekroczy 6,5 m, a wysokość – 3 m.
Technologia, w jakiej powstanie budowla ma tu mniejsze znaczenie – może być to garaż murowany na bloczkach, blaszak czy wiata. Ważne, aby metraż naniesienia nie przekroczył 35 m2.
Jak zgłosić budowę garażu?
Do rozpoczęcia prac budowlanych potrzebnych będzie kilka formalności; mając je załatwimy złożenie wniosku szybko i sprawnie. Trzeba jednak pamiętać, że od złożenia zgłoszenia mamy do dyspozycji 2 lata na wykonanie budowli, inaczej procedurę trzeba rozpoczynać od początku. Co należy przygotować? Trzeba wskazać miejscowość i oznaczenie numeryczne działki, na której zamierzamy rozpocząć prace, stworzyć opis budynku zawierający wskazanie technologii, materiałów i wymiarów, należy dołączyć szkic ukazujący lokalizację naniesienia na działce, przedstawić prawo do dysponowania działką lub złożyć stosowne oświadczenie i zaznaczyć datę rozpoczęcia prac. Starosta ma 30 dni na zgłoszenie uwag: jeżeli ich nie złoży – można rozpoczynać budowę.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana