Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dwurzędowe tablice rejestracyjne - gdzie i kiedy są stosowane?

Właściciele „supersamochodów” i aut sportowych często mają problem z zamontowaniem tradycyjnej tablicy rejestracyjnej. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jej duże wersje nieestetycznie się prezentują, ale przede wszystkim w tych wersjach pojazdu nie ma na nie wystarczającej ilości miejsca. Z pomocą przychodzą pomniejszone wersje, przeznaczone do używania w samochodach importowanych z Japonii i USA. Co warto o nich wiedzieć?
Tablice rejestracyjne – najważniejsze informacje
Standardowe tablice rejestracyjne w Polsce mają rozmiar 520 x 114 mm. W przypadku pojazdów sprowadzonych z USA czy Japonii rozmiar ten uniemożliwia ich montaż – ich wnęki są przystosowane do mniejszych blach. Właściciele pojazdów powinni wiedzieć, że mogą ubiegać się o wydanie tablicy jednorzędowej lub dwurzędowej w rozmiarze 305 x 214 mm.
- W części przypadków pozwalają one rozwiązać problem, aczkolwiek zdarzają się sytuacje, że udaje się je bezproblemowo zainstalować jedynie w tylnej części pojazdu – wyjaśnia ekspert z firmy DERPOL PPHU Waldemar Derdowski. Rozwiązanie to pozwala kierowcom uniknąć problematycznych sytuacji, ale też otrzymywania mandatów i zatrzymywania prawo jazdy w związku z nieprawidłowym oznakowaniem pojazdu. Mniejsze tablice można zamówić dokładnie tak samo jak wersje personalizowane – należy odpowiednio wcześniej zgłosić chęć jej nabycia.
Jak wygląda dwurzędowa tablica rejestracyjna?
Dwurzędowa tablica rejestracyjna, czyli taka, na której są umieszczone dwa rzędy znaków, jest dostępna w rozmiarze 305 x 214 mm. Nabyć ją mogą właściciele samochodów, przyczep, motocykli, ciągników rolniczych, a także motorowerów.
W większości przypadków w jej górnym rzędzie jest umieszczony wyróżnik miejsca, a w dolnym wyróżnik pojazdu. W przypadku, gdy ma się do czynienia z tablicami wojskowymi w górnej części znajduje się wyróżnik przeznaczenia pojazdu, a w treści wersji dla instytucji strzegących bezpieczeństwa – wyróżnik służby. Tego rodzaju tablice rejestracyjne mogą dotyczyć też wersji dyplomatycznych. W takiej sytuacji górny rząd obejmuje wyróżnik miejsca i dwie pierwsze cyfry wyróżnika pojazdu. Wartości znajdujące się w dolnym rzędzie stanowią ich kontynuację.
Bez względu na wersję, obowiązkowym elementem, który musi się na niej znaleźć, jest nalepka legalizacyjna lub nalepka ważności tablicy tymczasowej. Jest ona umieszczana w górnym rzędzie po prawej stronie znaków. Jedynie w przypadku wersji przeznaczonych do motorowerów można ją znaleźć po lewej stronie znaków, w dolnej części. Ostatnim elementem jest euroband, który w przypadku „dwurzędówek” jest umieszczany w lewym górnym rogu.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana