Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto zrobić szkolenie ADR?

Uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu takich pojazdów nie wystarczą, by przewozić tzw. materiały niebezpieczne. Kierowca zawodowy powinien zatem rozważyć podniesienie kwalifikacji zawodowych i ukończenie szkolenia ADR. Dzięki temu ma większe szanse na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Dowiedz się, co przemawia za takim kursem!
Czego dotyczy szkolenie ADR?
Szkolenie ADR pozwala na zdobycie uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych, poza materiałami wybuchowymi i promieniotwórczymi. Zaświadczenie wydawane jest w języku polskim i angielskim na okres 5 lat. Po upływie tego czasu można je przedłużyć. Obowiązuje ono na obszarze państw Unii Europejskiej oraz państw objętych umową ADR. Co więcej, jest respektowane przez pracodawców zagranicznych.
Przeczytaj również: Gdzie szukać pracy po ukończeniu szkolenia ADR?
Jak wskazują specjaliści firmy Trans Polonia Group, kierowca z uprawnieniami ADR może uczestniczyć w transporcie materiałów niebezpiecznych. Są to zatem materiały, których przewóz jest zabroniony bądź dopuszczalny wyłącznie w określonych przypadkach, po spełnieniu konkretnych warunków. Zaświadczenie potwierdza, że kierowca posiada wiedzę o tym, jak postępować z takimi substancjami podczas ich przewozu, ale również w razie awarii lub wypadku drogowego.
Przeczytaj również: Czym są materiały niebezpieczne? Sprawdź zasady ich transportu
Dlaczego warto ukończyć szkolenie ADR?
Szkolenie ADR umożliwia transportowanie substancji takich jak:
- gazy,
- materiały ciekłe zapalne,
- materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne oraz materiały wybuchowe stałe odczulone,
- materiały samozapalne,
- materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne,
- materiały utleniające,
- nadtlenki organiczne,
- materiały trujące,
- materiały zakaźne,
- materiały promieniotwórcze,
- materiały żrące.
Bez zaświadczenia o ukończeniu kursu, kierowca nie może przewozić takich substancji, bez narażenia się na ryzyko otrzymania kary w wysokości 2 000 zł. Jest ono wymagane bez względu na to, jakie ilości takich materiałów znajduje się w pojeździe.
Przeczytaj również: Szkolenia ADR dla kierowców - jakie są wymagania i uprawnienia?
Kurs pozwala na pozyskanie wiedzy z zakresu:
- regulacji wprowadzonych Umową ADR,
- podstaw prawnych w zakresie transportowania materiałów niebezpiecznych,
- obowiązków uczestników przewozu,
- zagrożeń występujących w transporcie,
- klasyfikacji i oznakowania substancji,
- opakowań oraz dokumentacji transportu ADR,
- możliwości korzystania z tzw. wyłączeń.
Dzięki szkoleniu kierowca zyskuje dodatkowe uprawnienia i staje bardziej elastyczny pod względem rozpatrywanych ofert pracy, również na rynku międzynarodowym. Kurs opiera się na wykładach, ćwiczeniach na konkretnych przykładach, dyskusji i konsultacjach.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana