Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego należy wyważać koła?
Wyważenie kół jest niezwykle ważne dla bezpiecznej jazdy. Zaniedbanie tej czynności lub wykonanie jej w niewłaściwy sposób może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Dobranie optymalnych opon oraz felg jest ważne, jednak nie stanowi gwarancji komfortowego i pozbawionego ryzyka podróżowania. Dowiedz się, dlaczego wyważenie kół jest tak istotne i jak często powinno być przeprowadzane!
Istota wyważenie kół
Wyważenie kół jest równomiernym rozkładem masy felg i opon. W efekcie, po zamontowaniu na osi samochodu, całkowita masa koła zostaje rozłożona naokoło środka obrotu. Prawidłowo skalibrowane koła w znaczącym stopniu poprawiają komfort jazdy i jej bezpieczeństwo, źle wyważone mogą stać się ogromnym zagrożeniem na drodze.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na diagnostykę komputerową samochodu?
Do przyczyn nieprawidłowego rozłożenia masy zalicza się na ogół:
niską jakość felg i opon,
nieprawidłowe ułożenie kół względem siebie,
niewłaściwy sposób osadzenia oraz mocowania kół na piaście,
nieprawidłowe wyważenie tarcz oraz bębnów hamulcowych,
nierówne zużycie bieżnika,
uszkodzenie amortyzatora i felg.
Kierowca odczuje niewłaściwie wyważenie kół przede wszystkim w trakcie szybszej jazdy. Przy prędkości 100-120 km/h dostrzegalne są drgania na kierownicy, przenoszone z przednich kół. Niewyważenie tylnej osi może powodować z kolei wibracje karoserii oraz tylnej części samochodu, głównie w trakcie szybkiego pokonywania ostrych zakrętów może ono również skutkować nierównomiernym zużywaniem się bieżnika oraz charakterystycznym szumem opon podczas jazdy. Zaniedbanie tej czynności może skutkować szybszym zużyciem amortyzatorów i łożysk, drążków kierowniczych i opon, wydłużeniem drogi hamowania.
Przeczytaj również: Jakie są objawy zużytych wahaczy?
Kiedy wyważać koła?
Koła powinny być wyważane podczas każdej zmiany opon, a więc co najmniej dwa razy w roku, przy sezonowej wymianie opon. Warto je również przeprowadzić, gdy koło uderzy o krawężnik lub wpadnie w głęboką dziurę. Specjaliści firmy Auto Gent zalecają przeprowadzenie wyważenia także wtedy, gdy doszło do gwałtownego, awaryjnego hamowania, kolizji lub wypadku, po długiej jeździe bardzo nierównej nawierzchnią oraz w trudnych warunkach, takich jak głębokie błoto lub śnieg
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach konieczne jest wezwanie pomocy drogowej?
Koła warto sprawdzić co około 5 tysięcy kilometrów, najlepiej w profesjonalnym serwisie samochodowym. Profesjonalista, przy użyciu specjalistycznej wyważarki dokonuje statycznego lub dynamicznego wyważenia kół. W efekcie wykrywa położenie środka masy poza osią obrotu oraz równoważy masę w kole, wokoło osi jego obrotu. Koryguje również położenie masy wzdłuż osi i sprowadza, czy koła nie odbijają na boki.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana