Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym powinien charakteryzować się dobry silnik samochodowy?
Przez ostatnie dekady założenia konstrukcyjne, a przez to efektywność jednostek napędowych zmieniały się i ewoluowały. Zasadniczym źródłem napędu samochodów osobowych o zawsze są silniki benzynowe, choć popularność jednostek wysokoprężnych, tzw. diesli, od dłuższego czasu rośnie. Moc, koszty eksploatacji oraz koszty ewentualnych napraw – sprawdź, jakie parametry decydują o wysokiej jakości silnika!
Najważniejsze wyróżniki
Wśród najczęściej analizowanych wielkości, które decydują o ocenie silnika, wymienia się:
- liczbę cylindrów,
- liczbę koni mechanicznych,
- pojemność skokową, tzw. pojemność silnika.
Czynniki te przesądzają o tzw. zrywności, szybkości i uzyskiwaniu zadowalających osiągów. I tak np. cylindry odpowiedzialne są za powstanie momentu obrotowego, który jest konieczny do wytworzenia siły napędowej. Zakłada się, że optymalna pojemność skokowa jednego cylindra wynosi ok. 0,5-0,6 cm3. Im więcej cylindrów, tym większe obroty, a przez to większa moc silnika. Jednak obecnie coraz częściej mówi się, że małe silniki, np. 2- i 3-cylindrowe szybciej osiągają temperaturę roboczą, bo występują w małych, zgrabnych samochodach o mniejszych oporach mechanicznych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto sięgać po oleje marki Shell?
Silniki samochodowe o mniejszych pojemnościach mają sporo zalet. Są bardziej oszczędne przy spokojnej jeździe, w tzw. trybie miejskim. Z kolei na drogach szybkiego ruchu, warto postawić na auto z 4-cylindrowym silnikiem.
Przeczytaj również: Kryteria wyboru boxu dachowego
Konie mechaniczne i pojemność silnika
Powszechnie mówi się, że im więcej koni, tym lepsze wyniki oraz wrażenia z jazdy samochodem. Sprawdza się to w przypadku długofalowych osiągów silnika, gdyż konie mechaniczne to jednostka wskazująca na moc pojazdu. Jednak w codziennej jego eksploatacji ważniejszy jest moment obrotowy, który odpowiada za siłę silnika. A za tę odpowiedzialna jest pojemność silnika (skokowa).
Pojemność ta, jak wskazują specjaliści z firmy Marmerc, jest jednym z zasadniczych parametrów samochodu. Od niej zależą bowiem:
- moc silnika,
- prędkość maksymalna,
- wysokość momentu obrotowego.
Pojemność skokowa jest sumą różnic występujących pomiędzy maksymalną i minimalną objętością cylindrów. W cyklu miejskim silnik niekoniecznie musi mieć najwyższą pojemność. Zupełnie wystarczająca jest wielkość tego parametru wynosząca 1.0 – 1.4 litra. Napęd o pojemności minimum 2000 cm3 cechuje się znaczne większą dynamiką oraz lepszymi wrażeniami płynącymi z jazdy. Warto jednak pamiętać, że silnik taki jest droższy, wyższe są również jego koszty eksploatacji, co wynika z wysokiego zużycia paliwa i ceny części zamiennych.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana