Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym grozi jazda z niedopasowanymi oponami?
Nie trzeba być wytrawnym kierowcą, aby zdawać sobie sprawę, jak ważny dla bezpieczeństwa jazdy jest stan ogumienia pojazdu, a także jego dopasowanie do warunków pogodowych i sezonu. Jeśli chcesz bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się swoim samochodem, przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi konsekwencjami grozi jazda z niedopasowanymi oponami.
Sezonowa wymiana opon samochodowych
Choć polskie prawo nie nakazuje sezonowej wymiany opon, to na szczęście zdecydowana większość kierowców korzysta, w zależności od pory roku, z opon zimowych i letnich. Rozsądni kierowcy dostrzegają konieczność wymiany opon, zdając sobie sprawę z konsekwencji niedopasowania parametrów opony do panujących warunków pogodowych. Opony zimowe i opony lenie różnią się nie tylko geometrią bieżnika, ale także strukturą i co ważniejsze składem gumy. Jak potwierdzają pracownicy Mechaniki Samochodowej Motor City z warszawskiej Białołęki, opony zimowe stają się konieczne już w momencie, gdy temperatura spada do 7°C i ostrzegają, że zmiana pogody często następuje nagle i w sposób zaskakujący, co może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Przeczytaj również: Kiedy wymienić opony w ciężarówce?
Dlaczego dopasowanie opon do sezonu jest ważne?
Opony zimowe i letnie różnią się między sobą strukturą, mieszanką kauczukową oraz wzorem bieżnika.
- Opony zimowe charakteryzują się głębokim bieżnikiem oraz drobnymi rowkami w blokach bieżnika, których zadaniem jest rozpraszanie wody i zapobieganie zjawisku aquaplaningu. W warunkach zimowych liczne szczeliny bieżnika wgryzają się w lód, śnieg lub błoto i zapewniają przyczepność. Mieszanka kauczukowa „zimówek” jest bardziej miękka, co pozwala na lepszą stabilność jazdy przy temperaturach poniżej 7°C.
- Opony letnie mają twardszą mieszankę i mniejszą ilość rowków w blokach bieżnika. Za ograniczanie zjawiska aquaplaningu odpowiedzialne są specjalne żebra bieżnika. Ogumienie letnie doskonale radzi sobie przy wyższych temperaturach z przyczepnością wzdłużną i poprzeczną na mokrych i suchych nawierzchniach.
Jakie konsekwencje może mieć jazda z niedopasowanymi oponami?
Poruszanie się pojazdem na nieodpowiednich do warunków pogodowych oponach może mieć groźne konsekwencje. Twarda mieszanka i charakterystyczny dla opon letnich bieżnik w warunkach zimowych nie zapewni bezpiecznej i stabilnej jazdy i może doprowadzić do groźnego poślizgu pojazdu. Z kolei jazda samochodem na „zimówkach” w sezonie letnim, nie tylko powoduje nadmierne ścieranie się powierzchni bieżnika, ale także nie zapewnia skutecznego unikania aguaplaningu i nie gwarantuje optymalnej drogi hamowania.
Przeczytaj również: Jak często powinno się odnawiać części w motocyklu?
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana