Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy ubezpieczyciel może wycenić naprawę samochodu przy użyciu nieoryginalnych części?
Samochód uszkodzony w wypadku lub kolizji może zostać naprawiony ze środków z polisy OC sprawcy. Zdarza się, że ubezpieczyciel wskazuje w kosztorysie szkody najtańsze zamienniki części samochodowych. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że w określonych przypadkach mogą domagać się uwzględnienia w wycenie szkody kosztu oryginalnych części. Sprawdź, kiedy możesz złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
Czym różnią się oryginalne części samochodowe od zamienników?
Oryginalne części (oznaczane literą O) pochodzą od producenta samochodu, mają jego logo i adekwatną cenę. Tańsze i według określonego środowiska zawodowego (jakim są dostawcy części zamiennych, ubezpieczyciele) „części równoważne oryginalnym” (Q), które charakteryzują się taką samą jakością, można dostać w nieautoryzowanych warsztatach – zostały wyprodukowane według tych samych wytycznych, co części oryginalne. Tego typu zamienniki opatrzone są logo producenta danej części, a nie samochodu. Dodatkowo wyróżnia się jeszcze kategorie części zamiennych oznaczane literami P i Z, wśród których można znaleźć zarówno zamienniki dobrej jakości, jak i części od innych producentów, również spoza UE. Należy jednak pamiętać, że oznaczenia takie nie są prawnie unormowane i nie powinny w żaden sposób być traktowane jako wiarygodne, chociażby z tego powodu że części te ewentualnie posiadają certyfikaty producenta części i nie przechodzą badań dotyczących jakości i bezpieczeństwa. Warto szukać części zamiennych z certyfikatami jakości niezależnych ośrodków badawczych, a także rekomendowanych przez producenta Twojego samochodu. Zawsze należy przeprowadzić dokładną weryfikację kosztorysu firmy ubezpieczeniowej, a w przypadku wątpliwości można złożyć odwołanie.
Kiedy ubezpieczyciel powinien uwzględnić w kosztorysie szkody koszt oryginalnych części?
Odszkodowanie z OC sprawcy ma zapewnić likwidację szkody, czyli przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku lub kolizji. Ubezpieczyciel ma prawo dokonać oględzin pojazdu i sprawdzić, jakiego rodzaju części uległy uszkodzeniu. Jeśli w samochodzie znajdowały się części oryginalne lub był on jeszcze objęty gwarancją producenta, kosztorys szkody przygotowany przez firmę ubezpieczeniową powinien obejmować koszt nowych oryginalnych części oraz naprawę pojazdu w autoryzowanym serwisie. Likwidacja szkody z OC nie może spowodować zmniejszenia wartości samochodu poprzez nietechnologiczną naprawę czy zastosowanie części innych niż zostały uszkodzone przy zdarzeniu. Możesz zwrócić się o pomoc w ocenie prawidłowości wycen z ubezpieczalni do jednej z firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań, takich jak Bryksaexpert.
Ubezpieczyciel nie może odmówić pokrycia kosztów wymiany uszkodzonych oryginalnych części, które w momencie zdarzenia były już mocno zużyte, powołując się na wzrost wartości samochodu. Auta powypadkowe z reguły tracą na wartości, dlatego ubezpieczyciel powinien dążyć do wyrównania strat poszkodowanego. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa ma obowiązek zapytać Cię, czy zgadzasz się na zastosowanie nieoryginalnych zamienników.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana