Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy skuter to motorower lub motocykl?
Jednoślady to wspaniałe pojazdy będące alternatywą dla samochodów. Nie dość, że umożliwiają one szybkie poruszanie się w miejskim zgiełku, pozwalają bowiem uniknąć stania w korkach, to dodatkowo są znacznie bardziej ekonomiczne. Wśród wielu z nich na szczególną uwagę zasługuje skuter. Czy tak naprawdę wiadomo jednak, czym wyróżnia się ten pojazd? W naszym artykule rozważymy, czy skuter to motorower lub motocykl.
Rozważania na temat kwalifikacji pojazdów z pewnością warto zacząć od tego, w jaki sposób są one opisane w przepisach. Zgodnie z definicjami:
- motocykl - pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół,
- motorower - pojazd napędzany silnikiem o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm i prędkości maksymalnej nieprzekraczającej 45 km/h,
- skuter - pojęcie skutera nie pojawia się w przepisach drogowych, a pojazdy te traktowane są najczęściej jako motorowery, choć wszystko zależy od tego, jaką prędkość może osiągać dany pojazd. Definicja skutera jest zatem jedynie zwyczajowa i odnosi się do budowy pojazdu. Zgodnie z nią skuter jest lekkim, obudowanym pojazdem z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonym pod kanapą. Posiada on stałe osłony nóg, obniżoną ramę, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie.
Kto może jeździć skuterem?
Jak twierdzi przedstawiciel firmy Amperi, jazda na skuterze jest w pełni bezpieczna, a przede wszystkim komfortowa. Aby jednak mieć pewność, że będzie również zgodna z literą prawa, warto śledzić na bieżąco najnowsze regulacje prawne, ponieważ chcąc wyjść naprzeciw nowym technologiom, ustawodawca stopniowo będzie wprowadzał zmiany w ustawach, które obejmą nowe środki transportu, do jakich z pewnością zalicza się skuter elektryczny.
W tej chwili jednak w świetle przepisów zarówno tradycyjny skuter, jak i skuter elektryczny o mocy do 4 kW i ograniczeniu prędkości do 45 km/h traktowany jest jako motorower. Bez uprawnień mogą się więc nim poruszać osoby, które przed 19 stycznia 2013 roku ukończyły 18 lat. Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do osób urodzonych po 19 stycznia 1995 roku. W ich przypadku konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM. Jeśli osoba kierująca skuterem posiada prawo jazdy kategorii B, to oczywiście nie musi uzyskiwać żadnych dodatkowych uprawnień. Trzeba również wiedzieć, że kierujący skuterem elektrycznym musi mieć ukończone 14 lat. Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii AM, przedstawieniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań, a także zgody opiekunów, niepełnoletni może bez przeszkód cieszyć się bezpieczną jazdą.
Przeczytaj również: Czy skuter elektryczny to dobry zamiennik dla skutera spalinowego?
Podsumowując, trudno wskazać jednoznaczną definicję skutera. W praktyce najczęściej pojazdy te traktowane są jednak jak motorowery.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana