Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy immobiliser to skuteczny sposób na zabezpieczenie auta przed kradzieżą?
Immobiliser to jeden z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą. Za pomocą elektronicznej blokady zapłonu pojazdem może odjechać tylko właściciel lub inna upoważniona osoba. Ta specjalna wkładka blokuje układ zapłonowy lub komputer w chwili, kiedy jest ona wyjęta ze stacyjki. Uniemożliwia uruchomienie zapłonu, rozrusznika i systemu zasilania paliwa. Jak działają i jakie mają zalety immobilisery?
Jak jest zbudowany immobiliser w samochodzie?
Immobiliser może działać na kilka sposobów, np. blokując zapłon silnika lub komputera sterującego pracą układu zapłonowego. Samo urządzenie składa się z dwóch elementów: transpondera i centralki lub sterownika silnika. Transponder może mieć formę pilota lub być wbudowany w kluczyk samochodowy. Centralki lub sterowniki silnika są natomiast montowane we wnętrzu pojazdu. Autoblokada w formie immobilisera może występować również w formie dotykowej lub bezdotykowej. Te pierwsze urządzenia odczytują kod po kontakcie fizycznym (np. poprzez przyłożenie palca do skanera linii papilarnych). Urządzenia bezdotykowe odczytują natomiast kod z układu elektronicznego, który jest wbudowany w klucz.
W jaki sposób działa immobiliser w samochodzie?
Aby odblokować silnik, kierowca musi włożyć kluczyk do stacyjki i włączyć zapłon. Wtedy może dojść do wymiany sygnałów między tymi dwoma elementami. Jest to możliwe dzięki indukcji napięcia w układzie transpondera przez pole elektromagnetyczne. Dochodzi również do nadawania unikalnego kodu, który odbiera i sprawdza moduł sterowania silnikiem. Sterownik może wyemitować swój kod, który z kolei odbiera transponder, aby zweryfikować kluczyk. Dochodzi do kolejnej wymiany sygnałów, jeśli sterownik silnika rozpozna kluczyk i kody będą zgodne, to następuje zwolnienie blokady. Cały proces wymaga zaledwie sekundy, dlatego kierowca praktycznie go nie odczuwa. Dystrybutor systemów alarmowych i zabezpieczeń samochodowych BEMEX z Gliwic oferuje montaż, serwis i sprzedaż sprawdzonych immobiliserów. W momencie, gdy zachodzi niezgodność kodów, nie można uruchomić silnika lub też zostanie on wyłączony.
Czy warto stosować immobiliser w aucie?
Co prawda żadne zabezpieczenie antykradzieżowe nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Immobiliser może jednak znacznie odstraszyć złodzieja – im dłużej trwa uruchomienie samochodu, tym większa szansa, że złodziej zrezygnuje. To również skuteczne rozwiązania, które zabezpieczają przed tzw. kradzieżą na walizkę. Immobilisery i specjalne defendery blokują sygnał.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana