Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy chłodnica wpływa na pracę turbosprężarki?
Współcześnie transport samochodowy nastawiony jest na minimalizowanie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Optymalizacja procesu spalania, przy uwzględnieniu maksymalizacji użycia energii płynącej ze stosowanego paliwa i ograniczaniu gazów spalinowych jest możliwa dzięki użyciu układu doładowania w silniku spalinowym; zasadniczym elementem takiego układu jest natomiast turbosprężarka.
Funkcjonowanie układu chłodnica – turbosprężarka
W pojazdach od wielu lat stosuje się turbosprężarki oraz chłodnice powietrza doładowującego, dzięki czemu uzyskano efekt ograniczenia zużycia paliwa oraz wzrostu mocy i wydajności silnika. Zastosowanie chłodnicy jest konieczne, bowiem praca układu turbosprężarki skutkuje zwiększeniem mocy i momentu obrotowego silnika oraz wzrostem temperatury sprężonego powietrza, przesyłanego do silnika.
Przeczytaj również: Jak szuka się źródła usterek w turbosprężarkach?
Zalety stosowania układu chłodnica – turbosprężarka
Chłodnica jest odpowiedzialna za:
redukcję temperatury gazu wlotowego,
zwiększanie trwałości silnika i mocy nawet o 20%,
zmniejszenie zużycia paliwa,
optymalizację ilości emitowanych, szkodliwych związków,
zapobieganie stratom ciepła w wyniku promieniowania.
Chłodzenie powietrza wpływa więc na zmniejszenie temperatury ładunku, który jest doprowadzany do cylindra, który będzie posiadał wartość niższą, niż wynikałaby ona z przebiegu procesu zachodzącego w turbosprężarce.
Przeczytaj również: Po czym poznać, że turbosprężarka wymaga wymiany na nową?
Naprawa i konserwacja turbosprężarek
Użytkowanie turbosprężarki wiąże się ze skutkami w postaci uszkodzeń, które są warunkowane wieloma czynnikami, np. zbyt oszczędnym smarowaniem (lub brakiem smarowania), niedrożnością układu smarowania, niedrożnością przewodów olejowych itp.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie wentylatorów chłodnicy
Firma Turbolux zatrudnia specjalistów zajmujących się m.in. diagnozowaniem oraz naprawą turbosprężarek, w szczególności diagnostyką, testowaniem, wymianą elementów, niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania tych urządzeń.
Czy jest możliwa regeneracja turbosprężarek?
W przypadku awarii turbosprężarka może zostać wymieniona na nową lub zregenerowana. Jeśli analiza kondycji technicznej urządzenia wskazuje, że możliwa jest naprawa, warto ją rozważyć. Regeneracja turbosprężarki przynosi szereg korzyści, w szczególności pozwala osiągnąć znaczne oszczędności środków finansowych (nawet kilkunastu tysięcy złotych). Regeneracja turbosprężarki skutkuje uzyskaniem fabrycznych parametrów urządzenia i jego wysokiej sprawności, znacznie przedłuża jej żywotność. Serwis taki wymaga jednak profesjonalnej wiedzy i doświadczenia, które gwarantują bezawaryjność w kolejnych latach.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana