Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Części samochodowe nadające się do ponownego wykorzystania
Ponowne wykorzystanie części samochodowych jest dziś częstą praktyką. Z uwagi na pogarszający się stan środowiska naturalnego, wiele osób zaczęło świadomie dysponować i wykorzystywać posiadane przedmioty. Coraz więcej właścicieli aut decyduje się więc na recykling części samochodowych, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, które wiążą się z zakupem nowych. Prawdopodobieństwo ponownego wykorzystania części w samochodzie wynosi aż do 90-95%. Jakie części samochodowe mogą być ponownie wykorzystane?
Recykling części samochodowych
Jednym z pierwszych elementów samochodu, który może być poddany recyklingowi, są opony. Najczęściej się zużywają, ale również mogą stanowić bardzo duże zagrożenie w przypadku rozerwania podczas jazdy. Opony stanowią bardzo toksyczny odpad, w przypadku gdy zostaną pozostawione na śmietniku do samodzielnego rozkładu. Jest to także bardzo łatwopalny materiał, który dodatkowo sprawia, że niewłaściwie składowane opony mogą stanowić zagrożenie dla otoczenia.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednią głowicę rozrusznika?
Renomowane firmy, które zajmują się odzyskiwaniem części samochodowych, zabierają stare, zużyte opony do utylizacji oraz recyklingu. Można je rozdrobnić i zamienić w asfalt, który znajduje swoje zastosowanie przy budowie autostrad.
Przeczytaj również: Jak wygląda fabryczna regeneracja części samochodowych?
Kolejną częścią samochodową, jaką można wykorzystać ponownie, jest akumulator. To jedna z łatwiejszych do recyklingu części i aż 98 – 99% wszystkich akumulatorów poddawana jest recyklingowi. Należy jednak pamiętać, że funkcjonują pewne przepisy chroniące Ziemię przed wpływem toksycznych chemikaliów.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje części samochodowych?
Przy recyklingu części samochodowych nie można zapominać o silniku i skrzyni biegów. Są to elementy, które również można poddać recyklingowi. Takie części są demontowane, a następnie czyszczone w celu zapewnienia ich regeneracji. Silniki oraz skrzynie biegów to najcenniejsze elementy poddawane recyklingowi – zarówno dla właściciela, jak i firmy zajmującej się recyklingiem.
Dlaczego warto poddawać recyklingowi części samochodowe?
Wszystkie elementy samochodu (części układu, silnika, blacha, szyby oraz elementy wyposażenia) zostały tak skonstruowane, aby zapewnić jak największą solidność pojazdu. W przypadku, gdy auto jest już niesprawne, elementy te wciąż zachowują swoją solidność i trwałość. Wszystko jednak można poddać ponownemu recyklingowi i zadbać tym samym o naszą planetę. Niewłaściwe składowanie odpadów może przyczyniać się do ich długoterminowego rozkładu i przenikaniu toksycznych substancji w głąb gleby.
Jak mówi pracownik firmy Legalny Autozłom zajmującej się złomowaniem pojazdów oraz recyklingiem części samochodowych:
- Niesprawny samochód, który zostaje pozostawiony sam sobie wraz z upływem czasu stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Wyciekające płyny, toksyczne substancje przenikające do gleby oraz wód gruntowych to źródło niebezpiecznych zanieczyszczeń. Dzięki recyklingowi części samochodowych praktycznie każdą z nich można wykorzystać ponownie, bez zużywania kolejnych zasobów naturalnych.
Decydując się na ponowne wykorzystanie części samochodowych, należy skorzystać z oferty jedynie autoryzowanych firm, które oferują takie działania. Doświadczenie pracowników znacznie przyspieszy cały proces.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana