Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co wpływa na wycenę szkód samochodowych?
Stłuczki samochodowe zdarzają się codziennie, nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Wiążą się z koniecznością zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela, a także jej wyceną, której przeprowadzenie warunkuje wysokość wypłacanego odszkodowania. Coraz częściej poszkodowani zgłaszają zastrzeżenia do uzyskanej wyceny i podejmują próby ponownego przeliczenia kosztów naprawy samochodu. Sprawdź, jak dokonuje się wyceny szkody!
Wycenianie szkód z OC
Każdy poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo domagać się odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Otrzymanie świadczenia wymaga spełnienia pewnych warunków i poczynienia odpowiednich kroków. Ubezpieczyciele dokonują wyceny szkody w oparciu o określone zasady i narzędzia informatyczne, np. dedykowane aplikacje. Zasady te zależą od tego, jaka szkoda wystąpiła w danej sytuacji.
Przeczytaj również: Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?
W większości przypadków dochodzi do uszkodzenia samochodu, którego naprawa może być przeprowadzona na podstawie jednej z metod:
- warsztatowej,
- kosztorysowej.
Metoda warsztatowa i kosztorysowa – różnice
Zgodnie z metodą kosztorysową poszkodowany otrzymuje środki z odszkodowania, za które ma zlikwidować powstałe szkody. W takim przypadku wycena szkody samochodowej może opierać się na fotografiach dokumentujących zniszczenia, a także wizyty i oględzin rzeczoznawcy. Ten specjalista określa wysokość szkody w oparciu o specjalistyczne katalogi, a także ustalenia minimalnych i maksymalnych cen za części, które muszą zostać wymienione. Dokonuje on również weryfikacji stawek za roboczogodzinę w danym regionie kraju, które mają duży wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania.
Jak wskazują specjaliści firmy Kubatek, metoda ta może skutkować znacznym zaniżeniem jego wysokości, jeśli wybrane zostaną zamienniki (zamiast części oryginalnych) i ustalona najniższa możliwa stawka roboczogodzin.
Metoda warsztatowa polega z kolei na tym, że poszkodowany musi dostarczyć uszkodzony pojazd do ustalonego wcześniej z ubezpieczycielem warsztatu, w którym ma miejsce usunięcie szkód, czyli po prostu naprawa. W takim przypadku nie otrzymuje on od ubezpieczyciela żadnych pieniędzy z odszkodowania, to warsztat rozlicza się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym. Właściciel odbiera sprawny samochód w uzgodnionym terminie, co jest dla niego wygodne i mało kłopotliwe. Na ogół naprawy dokonuje się w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela, można jednak samemu wskazać miejsce, gdzie auto ma być doprowadzone do stanu pełnej sprawności. Należy się jednak liczyć z tym, że może to wydłużyć czas zakończenia całej procedury.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana