Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co składa się na wycenę instalacji LPG?
Instalacja LPG to prosty sposób ograniczenia wydatków związanych z codzienną eksploatacją samochodu. Inwestycja, która może zwrócić się już po dwóch latach. Różnice w kosztach założenia instalacji są dosyć duże. Z czego one wynikają? Na to pytanie odpowiadamy w przygotowanym artykule. Omawiamy w nim wszystkie elementy składowe wyceny instalacji LPG do samochodu.
Parametry pojazdu
Pierwszym czynnikiem mającym wpływ na koszty instalacji LPG jest specyfikacja pojazdu. Oprócz marki i modelu kluczowe znaczenie ma rodzaj jednostki napędowej. Duży wpływ na cenę końcową instalacji ma pojemność i moc silnika oraz sposób zasilania. Jednostki napędowe o dużej pojemności oraz sporym zapotrzebowaniu na paliwo wymagają zastosowania droższych komponentów. Do tego typu silników należy zamontować bardziej zaawansowany reduktor oraz większą liczbę wtryskiwaczy o odpowiedniej wydajności.
Przeczytaj również: Kiedy i dlaczego warto zainwestować w LPG w samochodzie?
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę instalacji LPG jest sposób zasilania jednostki napędowej. We współczesnych autach występują silniki z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jeszcze niedawno wiele osób uważało, że w tym drugim przypadku nie jest możliwe założenie i prawidłowe działanie instalacji LPG. Okazuje się, że wszystko zależy od doboru właściwych komponentów. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w samochodach z bezpośrednim wtryskiem benzyny zakładać instalację LPG. Tego typu rozwiązania ma w swojej ofercie firma ALEX z Białegostoku, producent nowoczesnych instalacji gazowych do samochodów. Dzięki dopasowaniu komponentów do specyfikacji pojazdu można zoptymalizować koszty przy zapewnieniu najwyższej efektywności zasilania LPG.
Przeczytaj również: Instalacje gazowe IV generacji. Elementy składowe
Rodzaj instalacji LPG
W przypadku silników z pośrednim wtryskiem paliwa dosyć powszechnie stosowane są instalacje z wtryskiem LPG w fazie lotnej. Jego główne zalety to znacząca poprawa kultury pracy silnika oraz utrzymanie takich samych osiągów przy zasilaniu benzyną i gazem.
Przeczytaj również: LPG w nowym samochodzie. Kiedy to się opłaca?
W przypadku aut z bezpośrednim wtryskiem benzyny również istnieją odpowiednie instalacje LPG. Instalacja gazowa do wtrysku bezpośredniego to doskonały sposób na obniżenie kosztów codziennej eksploatacji auta. W odróżnieniu od klasycznych instalacji do wtrysku pośredniego, instalacje „direct” do prawidłowego funkcjonowania nieustannie potrzebują niewielkiego udziału dotrysku. Wynika to z faktu, że po przełączeniu na gaz cały czas pobierana jest niewielka ilość benzyny służąca do chłodzenia wtryskiwaczy. Mimo to, udział benzyny w instalacji ALEX IDEA wynosi jedynie od 5-15%, a użytkownik cieszy się dużymi oszczędnościami.
Jakość zastosowanych podzespołów instalacji LPG
Niezależnie od modelu auta oraz rodzaju zainstalowanego układu na cenę końcową wpływ ma również jakość zastosowanych podzespołów.
Do najważniejszych elementów instalacji LPG zaliczamy:
- sterownik LPG,
- emulator ciśnienia paliwa,
- wtryskiwacze gazu,
- reduktor gazowy (parownik),
- filtry LPG (fazy gazowej i ciekłej),
- mapsensor,
- centralkę - przełącznik rodzaju zasilania,
- wielozawór,
- sensor pełnego wskazania,
- wiązkę elektryczną.
Wydajność instalacji LPG zależy nie tylko od jakości podzespołów, ale także prawidłowego dopasowania, montażu pod maską i kalibracji systemu LPG. Wybierając sprawdzony punkt, można liczyć na doświadczenie pracowników oraz indywidualne dopasowanie parametrów układu do specyfikacji auta.
A w jaki sposób zweryfikować, czy założenie instalacji LPG w ogóle się opłaca? Do tego służy specjalny kalkulator instalacji gazowej. Z jego pomocą można sprawdzić miesięczne i roczne oszczędności wynikające z założenia LPG. W przypadku optymalnego dopasowania układu mogą one sięgać kilkuset złotych miesięcznie. Nawet pomimo dużego wydatku, jakim jest założenie instalacji LPG, ta inwestycja jest opłacalna. Poniesione wydatki mogą zwrócić się nawet w ciągu pół roku. W kolejnych miesiącach zasilanie gazem będzie przynosić już czysty zysk.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana