Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co można odzyskać ze złomowanych aut?
Legalnej kasacji pojazdów, złomowania, mogą dokonywać jedynie firmy, które mają do tego właściwe uprawnienia. Regulują to restrykcyjne przepisy. Samochodów w naszym kraju z roku na rok jest coraz więcej, dlatego mając na uwadze przede wszystkim aspekt ekologiczny, dbamy o to, co dzieje się z pojazdami, które już nie nadają się do użytku. W naszym artykule przyjrzymy się, co można odzyskać ze złomowanych aut, omawiając kolejne kroki demontażu.
Usuwanie elementów i substancji niebezpiecznych oraz szkodliwych
Zacznijmy od tego, że przed przystąpieniem do złomowania auta, fachowcy oceniają stan techniczny i wizualny auta. Oceniają, jakie elementy pojazdu mogą się nadawać do ponownego wykorzystania.
Przeczytaj również: Co się dzieje z nieużytymi płynami i olejami w trakcie złomowania samochodów?
Pierwszym krokiem w rozbiórce samochodu jest usunięcie z niego materiałów niebezpiecznych. To przede wszystkim akumulator oraz poduszki powietrzne. Z samochodu usuwane jest też paliwo, olej silnikowy i przekładniowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn spryskiwaczy, czynnik klimatyzacji i filtry.
Przeczytaj również: Złomowanie aut a ochrona środowiska
Części w całości do ponownego wykorzystania
Choć do złomowania oddajemy przede wszystkim samochody stare, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji lub eksploatacja jest nieopłacalna, można odzyskać z nich niektóre części, które nadają się do ponownego wykorzystania. Należy też wspomnieć o tym, że do zezłomowania trafić może też samochód z nowego rocznika po wypadku.
Przeczytaj również: Złomowanie auta krok po kroku
Jak mówią nam przedstawiciele firmy Autokasacja Carscrap z województwa kujawsko-pomorskiego, do ponownego użytku często można wykorzystać przede wszystkim elementy silników i karoserii, skrzynie biegów, rozruszniki, alternatory, lampy, felgi, opcjonalnie opony, świece, czy elementy wyposażenia wnętrz. Na pewno nie wykorzystamy za to ponownie elementów instalacji gazowej, poduszek powietrznych, systemów pasów bezpieczeństwa, zabezpieczeń antywłamaniowych, czy klocków oraz szczęk hamulcowych.
Materiały do recyklingu
Złomowanie samochodu to także odzyskiwanie materiałów w recyklingu. To odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych towarów. Materiały z samochodów nadające się do przetworzenia i ponownego wykorzystania to nie tylko złom (blacha – karoseria samochodu, elementy zawieszenia, silników) stalowy, ale też aluminium, ołów, mosiądz, miedź z instalacji elektrycznej, platyna z katalizatora. Do recyklingu nadaje się także szkło z samochodowych szyb, a także niektóre tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji wyposażenia wnętrza pojazdu.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana