Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Awaryjne spuszczanie paliwa z baku samochodu ze wsparciem pomocy drogowej
Zdarza się, że w wyniku pomyłki kierowca naleje do baku niewłaściwy rodzaj paliwa. Niestety ten błąd, jeżeli nie zostanie naprawiony, spowoduje, że naprawa uszkodzonych elementów w pojeździe może być droga. Natomiast jeśli dana osoba w porę zorientuje się co zrobiła, powinna jak najszybciej wezwać pomoc drogową, która może zawieźć auto do serwisu albo dokonać spuszczenia paliwa na miejscu.
Dlaczego nie można jechać na niewłaściwym paliwie?
Na stacjach benzynowych dokonuje się uzupełnienia paliwa. Do silników benzynowych używa się benzyny bezołowiowej. Dla pojazdów z motorem Diesla przeznaczony jest olej napędowy. Każdy z tych typów napędu można dodatkowo wyposażyć w instalację gazową, w której wykorzystuje się LPG.
Przeczytaj również: Ile kosztuje holowanie samochodu ciężarowego?
Jeżeli kierowca popełni błąd i przez swoją nieuwagę zatankuje niewłaściwy rodzaj paliwa, może doprowadzić do uszkodzenia silnika oraz układu paliwowego. W przypadku, gdy uruchomi się pojazd, w którym nie będzie właściwego paliwa, praktycznie natychmiastowo lub w bardzo krótkim czasie ulegnie on awarii. Najprawdopodobniej pojawią się różne problemy z odpaleniem silnika, który również może stracić moc, a jego praca będzie nierówna.
Przeczytaj również: Kiedy należy skorzystać z profesjonalnego holowania samochodu?
Co zrobić w przypadku nalania złego paliwa?
W przypadku, gdy do zbiornika paliwa dostanie się niewłaściwa substancja, nie wolno uruchamiać silnika. Należy udać się do punktu obsługi klienta i poinformować o tym fakcie pracownika stacji benzynowej. Możliwe jest, że na terenie obiektu znajduje się miejsce do spuszczenia nieodpowiedniego paliwa.
Przeczytaj również: Kiedy niezbędne jest wezwanie lawety?
Poza tym, należy wezwać pomoc drogową, która pomoże kierowcy w tej sytuacji. W trakcie rozmowy telefonicznej trzeba dokładnie opisać, co się stało oraz jakie paliwo zostało nalane do zbiornika. Po uzyskaniu tych informacji pracownik pomocy drogowej może zaproponować awaryjne spuszczanie paliwa. Jeżeli jednak nie będzie dostępna taka możliwość, to pojazd na lawecie trafi do serwisu, gdzie usterka zostanie usunięta.
W jaki sposób nie pomylić się na stacji paliw?
Zatankowanie złego paliwa nie jest rzadką pomyłką. Dlatego wprowadzono ułatwienia oraz wskazówki, które mają za zadanie zminimalizować ryzyko błędnego uzupełnienia poziomu benzyny lub oleju napędowego. Każda substancja ma określony kolor na pistolecie dystrybutora – zieloną barwą oznacza się benzynę bezołowiową, a czarną określa się olej napędowy – mówi pracownik firmy CUBE-TRANS. Gaz LPG zwykle znajduje się w innym miejscu stacji, a ponadto pistolet do jego tankowania wygląda inaczej, dlatego tej substancji raczej nie da się pomylić z inną.
Dodatkowo, producenci często umieszczają informację na klapce osłaniającej korek wlewu, jakie paliwo trzeba tankować do konkretnego modelu pojazdu. Sam wlew ma także inną średnicę, która jest uzależniona od typu silnika w pojeździe. Dla benzyny średnica pistoletu wynosi ok. 19 mm, a dla Diesla ok. 25 mm. Niepasujący pistolet może wskazać kierowcy, że próbuje wlać niewłaściwy rodzaj paliwa.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana