Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Awaria immobilizera – jak sobie z nią poradzić?
Awaria immobilizera to ogromny kłopot i utrudnienie. Wielu kierowców doświadczyło unieruchomienia pojazdu spowodowanego awarią, zagubieniem lub zniszczeniem pilota samochodowego z immobilizerem. Co zrobić, gdy nie można dostać się do wnętrza pojazdu i niemożliwe jest uruchomienie samochodu? Gdzie szukać pomocy i jak postępować w tak stresującej sytuacji? Na szczęście tego typu problem pomagają rozwiązać specjalistyczne serwisy.
Czym jest immobilizer i jak działa?
Producenci samochodów od wielu lat stosują immobilizery jako jedno z zabezpieczeń uniemożliwiających uruchomienie pojazdu przez osoby nieuprawnione. Są to urządzenia, które chronią pojazd przed kradzieżą i zapewniają właścicielom poczucie bezpieczeństwa. Do czasu, kiedy nie nastąpi awaria immobilizera, jego zagubienie lub zniszczenie. Wówczas zaczynają się schody… ale o tym później.
Immobilizer to nic innego jak elektroniczna blokada zapłonu silnika. Urządzenie składa się z nadajnika, czyli transpondera umieszczonego w pilocie lub poręcznym breloku (a w najnowszych pojazdach w kluczyku lub specjalnej karcie) oraz z centralki ukrytej dyskretnie wewnątrz samochodu. „ Transponder przesyła sygnał do centrali. Jeśli sygnał jest zgodny, – tłumaczy działanie immobilizera pracownik firmy KAMEL odpowiedzialny za kodowanie pilotów samochodowych - immobilizer wysyła impuls do kluczyka zapłonu. Pozwala to na rozpoczęcie procesu sprawdzającego. Jeżeli stwierdzona zostanie zgodność sygnałów, blokada zapłonu zostaje zdjęta i silnik może zostać uruchomiony”.
Kłopoty zaczynają się, gdy dojdzie do uszkodzenia immobilizera lub jego zagubienia. Wówczas nie ma możliwości przekazania sygnału do centralki i blokada zapłonu nie może zostać zdjęta. Rozrusznik pojazdu może zadziałać, ale system blokuje układ zapłonowy lub komputer sterujący pracą silnika.
Jakie są przyczyny awarii i jak naprawić immobilizer?
Immobilizer to bardzo pomocne urządzenie chroniące pojazdy przed niepowołanymi osobami. System ten ma jednak pewne wady. W przypadku uszkodzenia powoduje całkowite unieruchomienie pojazdu. Łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo może to być kłopotliwe. Wówczas kierowcy pozostaje szukanie pomocy u specjalistów zajmujących się dorabianiem pilotów i kodowaniem immobiliserów. Samodzielne kodowanie immobilizera bez dostępu do odpowiednio oprogramowanych urządzeń jest niemożliwe.
Najczęściej dochodzi do awarii transpondera. Z różnych powodów pojawiają się błędy, które zmieniają sygnał. Profesjonalny serwis oferujący usługę kodowania immobiliserów dysponuje odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem. Specjaliści tworzą kopie z kluczyka głównego. Mogą odtworzyć uszkodzony immobilizer i zakodować go ponownie. Są w stanie zakodować immobilizer w aucie klienta, podłączając się do wtyków diagnostycznych – również w przypadku kodu zmieniającego się każdorazowo podczas odpalania pojazdu. Potrafią odtworzyć immobilizer również wówczas, gdy klient zgubił ostatni egzemplarz urządzenia. Usterce mogą również ulec pętle indukcyjne, które odczytują sygnał z nadajnika. W tym przypadku konieczna będzie wizyta w serwisie samochodowym.
Na szczęście immobilizery psują się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak przytrafi się awaria, należy poszukać rzetelnego i sprawdzonego specjalisty. Nie warto ryzykować i powierzać naprawy osobom niekompetentnym.
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana