Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Akumulatory do samochodów osobowych i ciężarowych - podobieństwa i różnice
Akumulator samochodowy (bateria samochodowa) to źródło energii prądu stałego. Dzięki niemu możliwe jest zasilanie odbiorników w instalacji elektrycznej pojazdu, gdy silnik nie pracuje. Energia z akumulatora jest więc niezbędna chociażby do odpalenia auta po postoju, a rozładowanie, zużycie lub uszkodzenie tego magazynu prądu oznacza dla kierowcy niemałe problemy.
Zasada działania akumulatora samochodowego
Chociaż akumulator samodzielnie nie wytwarza energii, jego obecność jest niezbędna w układzie zasilania każdego pojazdu silnikowego. Akumulator pobiera energię wytwarzaną przez alternator (lub prądnicę) w czasie pracy silnika, a następnie przetwarza ją na energię chemiczną i w tej postaci magazynuje. Do startu silnika niezbędne jest dostarczenie prądu zwykle bardzo rozbudowanej instalacji. Umożliwia to akumulator, który w tym momencie przetwarza energię chemiczną na elektryczną i przekazuje ją do instalacji elektrycznej. Zasada działania akumulatora zawsze jest taka sama, bez względu na typ baterii i rodzaj pojazdu. Podstawowa różnica między akumulatorami do samochodów osobowych i ciężarowych polega na ich wielkości i pojemności.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobry akumulator do samochodów ciężarowych?
Instalacje elektryczne w nowoczesnych samochodach są bardzo rozbudowane, co wynika z konieczności zasilania wielu urządzeń i systemów wspomagających jazdę oraz zwiększających jej bezpieczeństwo. Choć komputer pokładowy ułatwia prowadzenie samochodu i kontrolę podzespołów, takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Jedną z nich jest bardzo duże zapotrzebowanie na energię, któremu tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe nie zawsze są w stanie sprostać. Dlatego obecnie coraz częściej używane są nowoczesne akumulatory o większej wydajności i trwałości, żelowe i AMG – opowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Batcar.
Akumulatory do aut osobowych i ciężarowych
Napięcie elektryczne w samochodach osobowych wynosi 12 V, toteż w takich pojazdach używa się akumulatorów o napięciu znamionowym ok. 12,4 V – nowy, sprawny, całkowicie naładowany akumulator nie może pokazywać niższej wartości przy pomiarze woltomierzem. Ważnym parametrem jest również prąd rozruchowy, którego wartość oznaczana jest w amperach. Pojemność akumulatora wyrażana w amperogodzinach musi być dopasowana do ilości odbiorników na instalacji oraz pojemności skokowej silnika.
Przeczytaj również: Jak wybrać dobry akumulator dla Twojego skutera?
Jak powiedzieliśmy wcześniej, akumulatory do ciężarówek pod względem budowy i działania nie różnią się od baterii do pojazdów osobowych. Zasadnicza różnica polega na wielkości. Napięcie instalacji elektrycznych w samochodach ciężarowych wynosi 24 V, w związku z czym do zasilania najczęściej wykorzystuje się dwa połączone akumulatory 12 V. Dwukrotnie większe zapotrzebowanie na energię wymaga dużego prądu rozruchowego (ok. 1200-1300 A) oraz większej pojemności. Akumulatory do TIR-ów są więc większe, a ich pojemność zwykle mieści się w przedziale 200-225 Ah. Obudowy wykonywane są z trwalszych materiałów, zwiększających odporność baterii na wstrząsy i obciążenia.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator do motocykla?
Dziękujemy za dodanie oceny
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza:
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana